THANK YOU ALL FOR A WONDERFUL CONFERENCE!

2017 FLA Annual Conferene Program

Breakout Session Presentations and Handouts

 Shalu Gillum, University of Central Florida College of Medicine
 Natasha Williams, University of Central Florida College of Medicine
 Jonathan Dolce, Astor County Library
 John Abresch, University of South Florida, Tampa Library
 Erin Arnold, Marion County Public Library System
 Tim Bottorff, University of Central Florida
 Regina Burgess, Panhandle Library Access Network
 Lisandra Carmichael, University of North Florida
 Rachel Cooke, Florida Gulf Coast University
 Alicia Ellison, Hillsborough Community College, Dale Mabry Campus
 Peggy Glatthaar, Florida Gulf Coast University
 Jaime M. Goldman, Nova Southeastern University,Oceanography Library
 Josette Kubicki, Valencia College; Adventist University of Health Sciences; University of Central Florida
 Jeanne Larsen, Seminole State College of Florida
 Portia McQueen, Librarian
 Leah Plocharczyk, Florida Atlantic University
 Apryl Price, Florida State University Libraries
 Colleen Whitall, Maitland Public Library
 Peggy Nuhn, University of Central Florida
 Professor Carissa Baker, Seminole State College
 Alyssa Koclanes, Eckerd College
 Renee Gould, Saint Leo University
 Justin White, Hodges University
 Christopher Boyd, Florida Gulf Coast University Library
Jacalyn Bryan, Saint Leo University
 Rachel Cooke, Florida Gulf Coast University
 Carl DiNardo, Eckerd College
 Elana Karshmer, Saint Leo University
 Mark Marino, State College of Florida, Manatee-Sarasota
 Angie Neely-Sardon, Indian River State College
 Alexandra Phillips, St. Johns County Public Library System
 Kate Neff, Teacher Librarian, Pedro Menendez High School, St. Johns County School System
 Derek T. Davis, Broward County Public Schools
 Maria Gebhardt, Broward County Public Schools
 Kristen Jernigan, Polk State College-Lakeland Library
 Rayla Smith, Polk State College-Lakeland Library
 Blake Robinson, Florida Collection and Outreach Librarian, State Library of Florida
 Jody Norman, Bureau Chief for the Bureau of Library Development
 Kimberly A. Copenhaver, Eckerd College
 Alyssa Koclanes, Eckerd College
 Maria Gebhardt, Manager, Integrated Marketing Communications & Social Media Broward County Schools
 Michael E. Sweeney, Orange County Library System
 Valerie Dawson, Orange County Library System
 Myriam Delien, Orange County Library System
 Jennifer Michalicek - Orange County Library System
 Valerie Boulos, Florida International University
 Sarah J. Hammill, Florida International University
 Elizabeth Lightfoot, Florida International University

Mentoring: Essential 2 Formal and Informal Education
        Veronica Gonzalez, Florida International University
        Sarah J. Hammill, Florida International University

 Vanya Walker, Orange County Library System
 Yesenia Arroyo, Orange County Library System
 Dorothee Bennett, Okaloosa County Public Library Cooperative
 Heather Snapp, Florida Gulf Coast University Library
 Chloe Kolman, Florida Gulf Coast University Library
 Alison Larson, Florida Gulf Coast University Library
 Kimberly Copenhaver, Eckerd College
 Shalu Gillum, University of Central Florida College of Medicine
 Deedra Walton, University of Central Florida College of Medicine
 Pamela Herring, University of Central Florida College of Medicine
Page Updated: 06/07/2017